HES Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tarih

Ağustos 21, 2020

Kategori

Uncategorized

HES Hidroelektrik Enerji Santrali’nin kısaltmasıdır. HES’ler su gücünden enerji elde edilmesini sağlarlar. HES’ler akarsulara inşa edilerek hızlı akan suyun enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren yapılardır ve genellikle baraj göllerinde inşa edilmektedirler.

HES’in Faydaları Nelerdir?

1. HES kurulumu ile akarsulardaki suların boşa akması önlenmekte ve bu akış enerjiye dönüştürülerek insanlığa fayda sağlamaktadır.
2. HES’ler UNESCO ve Avrupa Birliği tarafından çevre dostu olarak tanımlanmaktadır. Kuruldukları alanlara yeni istahdam olanakları yaratan HES’ler aynı zamanda o bölgenin kalkınmasını da sağlamaktadır.
3. HES projeleri, oluşturulması planlanan yörenin ekonomisine de katkı sağlamakta ve dışa bağımlılığı azaltmaktadır.
4. Hidroelektrik Santrali atık oluşturmamakta bu sayede çevreyi kirletmemektedir. Ayrıca HES’ler yüksek verim sağlayan, yenilenebilir, temiz yapılardır. Uzun ömürlüdürler aynı zamanda HES’lere yapılan yatırımların karşılığı kısa vadede geri alınmaktadır.
5. Yerli bir kaynak olması, düşük maliyetli olması ve çevreye uygun olması HES’leri önemli bir kaynak haline getirmektedir. Ayrıca beraberinde ekonomik bağımsızlığı da getireceği için dışa bağımlılığın azalmasına yardımcı olmaktadır.

İLİŞKİLİ GÖNDERİLER

2 COMMENTS

 • Allen Mark
  Ağustos 21, 2020

  Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Ut nec velit vestibulum, mollis nibh eget, dapibus elit. Sed ut velit et purus ultricies dictum.

  Cevapla
 • Mary C. Darnell
  Ağustos 21, 2020

  Sed ut velit et purus ultricies dictum. Nunc cursus semper urna ut iaculis. Quisque elementum, nisl vitae egestas iaculis, est leo placerat libero, in feugiat elit tortor sed arcu.

  Cevapla

YORUM BIRAKIN